Szpital ze znakiem jakości Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy

W dniach 20-26 stycznia 2025r. przypada Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Celem tego wydarzenia jest zwrócenie uwagi na wysoką zachorowalność na ten typ nowotworu.

 

 



Rak szyjki macicy zajmuje czwarte miejsce wśród najczęstszych nowotworów u kobiet. Problem dotyczy 1,4 miliona kobiet na świecie. Ponad 85% nowych zachorowań dotyczy kobiet zamieszkałych w krajach rozwijających się. Polska należy do krajów o średniej zachorowalności na ten nowotwór. Każdego roku diagnozuje się około 3000 nowych przypadków, a umiera z tego powodu około 1500 kobiet. Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Europie pod względem wskaźnika przeżywalności, co wynika głównie z niskiej zgłaszalności na badania przesiewowe. Rak szyjki macicy najczęściej dotyka kobiet w wieku 35-55 lat, ale może wystąpić w młodszych grupach wiekowych. Początkowo nie daje żadnych objawów lub są one dyskretne i mało specyficzne Długo rozwija się niezauważony, siejąc spustoszenie w kobiecym organizmie. Pozostaje utajony przeciętnie od 3 do 10 lat. Objawem zgłaszanym przez kobiety z rakiem szyjki macicy jest krwawienie w czasie pomiędzy miesiączkami, obfitsze miesiączki, krwotoki miesiączkowe i/lub krwawienie po stosunku.

Do czynników etiologicznych i czynników ryzyka raka szyjki macicy zalicza się przede wszystkim zakażenie onkogennymi typami HPV, wirusem ludzkiego niedoboru odporności HIV, wirusem cytomegalii, wirusem opryszczki narządów płciowych, rzeżączką , chlamydiami , a także wczesne rozpoczęcie życia seksualnego, duża liczba partnerów seksualnych, immunosupresja, wieloletnie stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych, przewlekłe stany zapalane pochwy jak również palenie tytoniu.

Rozpoznanie choroby możliwe jest dzięki cytologii, która pozwala na wykrycie raka szyjki macicy na wczesnym etapie. Cytologia jest podstawowym badaniem ginekologicznym, wykonywanym w kierunku nowotworu szyjki macicy. Dzięki badaniu istnieje szansa na wczesne wykrycie podejrzanych zmian. Badanie pozwala zapobiec nawet 80% przypadków raka szyjki macicy, gdyż wykrywa jego wczesne stadium. Nie ma konkretnego wieku, kiedy kobieta powinna zbadać się pierwszy raz. Zaleca się, aby pierwsze badanie cytologiczne zostało wykonane w wieku 20-25 lat lub zaraz po rozpoczęciu współżycia.

Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego w Sandomierzu uczestniczy w bezpłatnym, nie wymagającym skierowania od lekarza programie profilaktyki raka szyjki macicy. Badanie adresowane jest do kobiet w wieku 25-64lat, które raz na 3 lata lub co roku w przypadku zakażeń HPV, HIV, immunosupresji mogą je wykonać w Poradni Położniczo – Ginekologicznej. Wszystkie kobiety spełniające określone kryteria zapraszamy na badania po uprzedniej rejestracji. Jeśli kobieta nie spełnia kryteriów również może skorzystać z badania cytologicznego podczas rutynowego badania ginekologicznego.

Symbolem solidarności z kobietami chorymi na raka szyjki macicy są różowe usta , utożsamiane również z siłą, odwagą, kobiecością. Są również znakiem świadomości na temat profilaktyki i metod przeciwdziałania chorobie nowotworowej.