Platynowy Certyfikat Europejskiej Organizacji UdarowejŚwiatowy Dzień Higieny Rąk

Według statystyk co 8 Polak nie myje rąk przed jedzeniem, a połowa mężczyzn i co 4 kobieta, nie robią tego po wyjściu z toalety! Światowy Dzień Higieny Rąk został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

 

 

 

W jakich sytuacjach powinniśmy myć ręce?

·         po powrocie do domu, zakupach, dotykaniu poręczy i klamek w komunikacji miejskiej;

·         po kontakcie z pieniędzmi;

·         przed dotykaniem i przygotowywaniem jedzenia;

·         po skorzystaniu z toalety;

·         po porządkach, np. praniu brudnych rzeczy albo wyniesieniu śmieci;

·         po zabawach ze zwierzakiem i dotykaniem jego zabawek, miski lub kuwety;

      ·       po kichaniu, kasłaniu i ziewaniu skutkującym zasłanianiem ust i nosa

Celem tej akcji jest redukcja liczby zakażeń w placówkach medycznych oraz podwyższanie świadomości personelu, pacjentów i odwiedzających.

W naszym szpitalu w dniu 07.05.2024 w godz. 10.00-12.00 pracownicy, pacjenci i odwiedzający mogli wziąć udział w akcji promocyjnej higieny rąk. Osoby biorące udział w akcji mogły zdezynfekować ręce i sprawdzić pod lampą UV prawidłowość przeprowadzonej dezynfekcji. Dla chętnych były przygotowane drobne upominki w postaci płynów do dezynfekcji, kremów, notesów, ulotek oraz słodkich niespodzianek.

Kolejnym etapem promocji higieny rąk była wizyta pielęgniarek epidemiologicznych w Przedszkolu Samorządowym nr 5 w Sandomierzu w dniu 28.05.2024.

Dzieciaki chętnie uczestniczyły w akcji, wysłuchały krótkiej prelekcji na temat znaczenia higieny rąk oraz sprawdzały w lampie UV skuteczność dezynfekcji rączek. W nagrodę za zaangażowanie otrzymały dyplomy, tematyczne kolorowanki oraz drobne słodkie upominki.