Pełnowartościowa dieta pod względem odżywczymPełnowartościowa dieta pod względem odżywczym

29.05.2024 roku w Szpitalu Specjalistycznym Ducha Świętego odbyło się szkolenie personelu medycznego w ramach pracy Zespołu do spraw Żywienia. Szkolenie prowadził Mateusz Dmoch przedstawiciel medyczny firmy ACTIVLAB. Temat szkolenia : „Pełnowartościowa dieta pod względem odżywczym’. Badania dotyczące żywienia i żywności, ich wpływu na stan zdrowia są jednymi z najistotniejszych trendów nie tylko w naukach o żywieniu, ale i w naukach społecznych.

Dieta ożywcza to żywność specjalnego przeznaczenia medycznego, kompletna pod względem odżywczym o składzie uwzględniającym zapotrzebowanie organizmu do odżywiania osób  w okresie rekonwalescencji po chorobie, operacji, wyniszczonych oraz niedożywionych. Naukowcy dowodzą, że sekret zdrowia tkwi w diecie, a nie w genach. Okazuje się, że geny odpowiadają za około 10-20% zachorowań. Największym czynnikiem ryzyka w przypadku wielu chorób (np. chorobie niedokrwiennej serca, cukrzycy czy nowotworów) jest właśnie dieta.

Dbając o dobro pacjenta i jego szybki powrót do zdrowia w naszym Szpitalu identyfikujemy pacjentów z zaburzeniami odżywiania i ryzykiem niedożywienia. Posiadamy szeroki wachlarz wysokobiałkowej i wysokokalorycznej diety, którą dedykujemy pacjentom niedożywionym oraz zagrożonych niedożywieniem.