Akademia seniora w Koprzywnicy - Bezpłatne badania kardiologiczneAkademia seniora w Koprzywnicy - Bezpłatne badania kardiologiczne

8 czerwca przeprowadzono w ramach Akademii Seniora, w Domu Kultury, w Koprzywnicy. Na badania spod znaku serca i konsultacje z kardiologiem zaprosiła burmistrz Aleksandra Klubińska i radna Agnieszka Gawrońska. Badania i konsultacje z kardiologiem doktorem Janem Baską oraz personelem oddziału kardiologii sandomierskiego szpitala cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Można było wykonać badanie echa serca, skorzystać z interpretacji zapisu EKG, wykonać pomiar ciśnienia. Była także prezentacja o chorobach układu krążenia.

Bezpłatne konsultacje kardiologiczne w Koprzywnicy w ramach Akademii Seniora Po Białej Niedzieli akcji, która w Koprzywnicy miała już kilka edycji, tym razem zdrowotną akcję organizowano pod znakiem serca. Pomysłodawcą wydarzenia była radna Koprzywnicy Agnieszka Gawrońska, która wspólnie z Krzysztofem Pitrą dyrektorem Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury poprzez utworzenie Akademii Seniora chce zaktywizować lokalne środowisko senioralne. - Chcemy pod skrzydłami Domu Kultury ruszyć z programem dla naszych seniorów, zachęcić ich do badań, profilaktyki i różnych, tematycznych spotkań – powiedziała Agnieszka Gawrońska radna i pielęgniarka w sandomierskim szpitalu. Na początek badamy serce, które jest bardzo ważne. 

Doktor Jan Baska, kardiolog, z oddziału kardiologii w sandomierskim szpitalu przypomniał, że o serce należy dbać w każdym wieku. - Niestety choroby układu krążenia dotykają już osoby w wieku 30 lat – ostrzegał. - Zawał w wieku 30 lat praktycznie jest dla nas codziennością. Główną przyczyną tego jest stres, tryb życia. Takie są czasy.

Akcję wspiera burmistrz Koprzywnicy Aleksandra Klubińska, która wyjaśniła, że kardiologiczna sobota została zorganizowana z potrzeby. - Choroby układu krążenia są w kręgu chorób cywilizacyjnych, dlatego ta oferta jest skierowana przede wszystkim dla seniorów – podkreśliła burmistrz Klubińska. - Mam nadzieję, że takich inicjatyw będzie coraz więcej.