DSC08530"4-24 czerwca - Dni Walki z Rakiem”"

Choroby nowotworowe, to istotny problem zdrowotny przede wszystkim u osób w młodym i średnim wieku (25–64 lat). Nowotwory złośliwe stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce powodując około 1,17 mln zachorowań Polaków. Na każde 100 tysięcy osób w naszym kraju 440 ma zdiagnozowanego raka. Zjawisko to jest szczególnie widoczne w populacji kobiet, w której od kilku lat nowotwory są najczęstszą przyczyną zgonów przed 65 rokiem życia, stanowiąc 31,7% zgonów młodych i 46,8% zgonów kobiet w średnim wieku. Każdego dnia kilkaset osób dowiaduje się, że ma raka i rozpoczyna walkę o swoje życie.

 
Każdy nowotwór złośliwy może wystąpić w dowolnym wieku, a niektóre typy nowotworów występują przede wszystkim u ludzi młodych. Niewłaściwa dieta, nadmiar stresu a w ślad za tym nieprzespane noce, chęć sięgnięcia po papierosa i brak czasu na aktywny odpoczynek to jedne z głównych czynników wpływających na zachorowanie.

Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje ogromny wzrost zachorowań na raka - badania profilaktyczne wpływają na wczesne wykrycie i leczenie choroby.

 

Zachęcamy do badania się i prowadzenia zdrowego trybu życia