Edukacyjny Program Przestrzegania Higieny Rąk„Całkowity zakaz odwiedzin"

W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną na terenie powiatu sandomierskiego i wzmożoną zachorowalnością na infekcje wirusowe Dyrekcja Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu wprowadza od dnia 14.07.2020 całkowity zakaz odwiedzin pacjentów we wszystkich oddziałach szpitalnych. Zakaz ten obowiązuje bezterminowo, aż do odwołania.


7 Marsz Amazonek na Rynku w Sandomierzu„Nowe łóżka na oddziałach szpitalnych"

Na oddziały szpitalne naszego szpitala dotarły pierwsze partie nowych łóżek szpitalnych oraz szafek przyłóżkowych. Łóżka firmy Stiegelmeyer wyposażone są w segmentowe barierki boczne dla swobodnego wchodzenia na łóżko i schodzenia z niego, słupek środkowy ułatwiacy powrót pacjenta do mobilności, zapewniają komfortowa obsługę, oraz  proste pionowe obniżenie. Docelowo szpital zostanie doposażony w 168 sztuk nowych łóżek jak i o tą samą liczbę nowych szafek przyłóżkowych.


7 Marsz Amazonek na Rynku w Sandomierzu„7 Marsz Amazonek na Rynku w Sandomierzu"

Przez Sandomierz po raz siódmy przeszedł ‘Marsz Pier(w)si’ organizowany przez amazonki. Marsz rozpoczął się w piątek (25.09) o godzinie 12.00 na sandomierskim rynku. Jak zwykle symbolicznym znakiem solidarności z amazonkami oraz innymi pacjentami onkologicznymi były różowe barwy i słoneczniki. Wydarzenie na stałe wpisało się w harmonogram wydarzeń organizowanych w mieście - dołączyli się sympatycy amazonek, władze miasta, powiatu i pracownicy Specjalistycznego Szpitala Ducha Świętego w Sandomierzu, a także przedstawiciele zaprzyjaźnionych stowarzyszeń amazonek z regionu. Amazonki zachęcały panie do wykonywania badań profilaktycznych piersi i szyjki macicy oraz panów do badania jąder oraz prostaty. Panie mówiły o tym, że trzeba się badać, bo dane pokazujące zachorowalność na raka piersi są zatrważające.


Dr Piotr Sobolewski nowym dziekanem fili UJK w Sandomierzu„Dr hab. Piotr Sobolewski nowym dziekanem fili UJK w Sandomierzu"

Miło nam poinformować, iż ordynator Oddziału Neurologii Dr hab. Piotr Sobolewski w został powołany na stanowisko dziekana sandomierskiej Fili Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W związku z tym planowane jest uruchomienie w Królewskim Mieście wydziału pielęgniarstwa, by w ten sposób móc dostarczać wykfalifikowaną kadrę na potrzeby naszej placówki.  Ponadto Oddział Neurologii  będzie starał się zyskać miano oddziału klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Kielcach. Powołanie nowego dziekana sandomierskiej filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, to pokłosie objęcia funkcji rektora Uniwersytetu Jana Kochanowskiego przez prof. dr hab. n. med. Stanisława Głuszka, dotychczasowego prorektora do spraw medycznych. Wybór nowego rektora i dziekana sandomierskiej Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, to także nowe otwarcie sandomierskiej uczelni na kierunki medyczne


Podpisano umowę na dofinansowanie wymiany windy ze środków PEFRON„Niskodawkowa Tomografia Komputerowa może uratować Ci życie"

W Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach podpisano umowę na realizację programu profilaktycznego "Niskodawkowa Tomografia Komputerowa może uratować Ci życie". Jednym z dwóch ośrodków realizujących program jest Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego w Sandomierzu. W podpisaniu umowy i konferencji prasowej pod siedzibą ŚCO uczestniczyli m. in. prof. dr hab. n. med. Stanisław Góźdź - Dyrektor ŚCO, dr n.med. Marek Kos - Dyrektor Szpitala w Sandomierzu, a także Marcin Piwnik - Starosta Sandomierski. Program profilaktyczny "Niskodawkowa Tomografia Komputerowa może uratować Ci życie" ma na celu profilaktykę raka płuc i będzie realizowowany w partnerstwie ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. Z przesiewowych badań w zakresie wczesnego wykrywania raka płuca będą mogli skorzystać mieszkańcy trzech województw: świętokrzyskiego, podkarpackiego i małopolskiego. Program jest skierowany do osób, które przez wiele lat paliły lub nadal palą papierosy. Przebadać będą mogły się również osoby, które z racji wykonywanego zawodu są w grupie ryzyka. Górna granica wieku osób, które zostaną zakwalifikowane do badań to 74 lata. Badanie niskodawkowej tomografii komputerowej jest bezbolesne i trwa około 5 minut. W sumie z tych badań profilaktycznych może skorzystać około 2500 osób. W sandomierskim szpitalu z programu przebadanych zostanie kilkaset osób.
Szczegółowe informacje na temat programu są dostępne na stronie internetowej https://www.profilaktykarakapluca.pl/. Dostępna jest tam również ankieta, którą pacjent może wypełnić on-line. Informacje na temat badań można też uzyskać pod numerem telefonu 885 779 988.


#GaszynChallenge - Akcja pomocy dla chorej Zosi„#GaszynChallenge - Akcja pomocy dla chorej Zosi"

Prawie 100 pracowników Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu - lekarze, pielęgniarki, ratownicy, rehabilitanci, pracownicy administracji - wzięło udział w akcji pomocy dla chorej Zosi #GaszynChallenge. 5-cio miesięczna Zosia choruje na rdzeniowy zanik mięśni, akcja jest prowadzona w celu sfinansowania jej leczenia. Nominowani przez Starostę Sandomierskiego Marcina Piwnika podjęliśmy wyzwanie. Pompki i przysiady wykonane dwa razy po 10 💪💪, zbiórka charytatywna z dobrym odzewem, wpłata wykonana. Nominację otrzymali: Sensei Tomasz Ciżyński z Klubem Karate Trójka Sandomierz (oczekuję widowiskowych pompek i przysiadów), Dyrektor Małgorzata Szuba wraz ze Szkołą Podstawową nr 4 w Sandomierzu, Kierownik Przemysław Kiciński z Sandomierskim Oddziałem Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach oraz Dyrektor Michał Jedliński wraz ze Szpitalem Powiatowym w Kraśniku. Zapraszamy do pomocy ! Razem możemy więcej ! ❤️ 


Podpisano umowę na dofinansowanie wymiany windy ze środków PEFRONOświadczenie Szpitala"

W związku z pojawieniem się na portalach internetowych artykułu, w którym zawarte są konkretne i bardzo poważne zarzuty pod adresem personelu Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu dotyczące rzekomych zaniedbań personelu, w tym w szczególności pielęgniarek w postępowaniu z pacjentem, poniżej przedstawiamy nasze stanowisko w tej sprawie.
Po pojawieniu się artykułu w internecie, Dyrekcja Szpitala natychmiast powołała Komisję do zbadania wskazanej sprawy. Przeprowadzone przez Komisję szczegółowe, wewnętrzne postępowanie wyjaśniające nie potwierdziło stawianych personelowi zarzutów, co więcej w toku prowadzonego przez komisję postępowania pacjent, którego przypadek opisywany był w artykule stanowczo zaprzeczył, że podawane w artykule fakty miały miejsce i złożył stosowne oświadczenie na piśmie. Szpital dysponuje również oświadczeniem pełnomocników pacjenta, w którym zdecydowanie odrzucają oni jakiekolwiek zarzuty pod adresem placówki, a także jej personelu. Z informacji uzyskanych od pacjenta wynika, że autor artykułu nie widział się z pacjentem od kilku miesięcy. Podawane w artykule fakty są więc nieprawdziwe, a zarzuty nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Część portali usunęło już wskazany artykuł, znając stanowisko Komisji.
Obowiązująca nas tajemnica zawodowa oraz respektowanie woli pacjenta nie zezwalają na podanie bardziej szczegółowych informacji, jednak w przypadku pojawienia się dalszych bezpodstawnych oskarżeń wobec Szpitala oraz personelu medycznego, zostaną podjęte stosowne kroki prawne w celu ochrony dobrego imienia Szpitala oraz zatrudnionego w nim personelu.

Dyrekcja SSDŚ