Głównej zawartości

Telefony:
(15) 83 30 667    Ordynator
(15) 83 30 726    Gabinet lekarski
(15) 83 30 701    Oddziałowa
(15) 83 30 620    Dyżurka Pielęgniarek
(15) 83 30 750    Fizjoterapeuci

Ilość łóżek: 28

PERSONEL
:

Ordynator oddziału
lek. Mariola Latawiec - specjalista rehabilitacji medycznej

Lekarze:
lek. Anna Zbrojkiewicz - specjalista rehabilitacji medycznej,
specjalista chorób zakaźnych

Fizjoterapeuci:
mgr fizjoterapii – Mateusz Bzdyra
mgr fizjoterapii – Michał Hołody
mgr fizjoterapii – Karolina Nowak
mgr fizjoterapii – Dariusz Przybyłek

Terapeuta zajęciowy:
Joanna Bochniak

Neurologopeda:
mgr Barbara Stylska – specjalista neurologopedii

Surdologopeda:

dr hab. n. hum. Danuta Grzesik-Witek

Psycholog:
mgr Jagoda Czosnek

Pielęgniarka oddziałowa:

mgr Jolanta Kondas

Pielęgniarki:

Martyna Bielecka

Katarzyna Bogdańska

Małgorzata Grzesik

Ewa Kiliańska

Ewelina Marzec

Beata Libor

Małgorzata Masak

Marta Mazur

Wiesława Mazur

Edyta Partyka

Jolanta Jurkowska

Ewa Nowak-Godowska

 

Zakres bieżącej działalności

Oddział Rehabilitacyjny w Szpitalu Specjalistycznym Ducha Świętego w Sandomierzu został utworzony w 2004 r. w strukturze organizacyjnej Oddziału Ortopedii i Traumatologii i liczył wówczas 10 łóżek. Organizacja oddziału została powierzona lek. med. specjaliście z zakresu rehabilitacji medycznej Pani Marioli Latawiec. Przez okres 2 lat w nowo utworzonej bazie łóżkowej, realizowano świadczenia z zakresu rehabilitacji ogólnoustrojowej tj.: usprawniania pacjentów po zabiegach operacyjnych na narządach ruchu, w tym operacjach wszczepiania sztucznych stawów oraz usprawniania pacjentów z chorobamizwyrodnieniowymi. Rozszerzenie w naszym szpitalu zakresu działalności medycznej  o procedury wysokospecjalistyczne w dziedzinie neurologii zrodziło zapotrzebowanie na rozszerzenie zakresu świadczeń rehabilitacyjnych o wczesną i wtórną rehabilitację neurologiczną i poskutkowało podjęciem decyzji o poszerzeniu bazy łóżkowej. W związku z powyższym w 2006 roku, w strukturze Oddziału Neurologii z Pododdziałem Udarowym utworzono kolejnych 8 łóżek z przeznaczeniem na ten zakres rehabilitacji. Od maja 2009 roku, po adaptacji bazy lokalowej, Oddział Rehabilitacyjny ostatecznie dysponuje 28 łóżkami i świadczy zadania z zakresu rehabilitacji ogólnoustrojowej, wczesnej i wtórnej rehabilitacji neurologicznej oraz rehabilitacji ciężkich uszkodzeń OUN.

       Od stycznia 2008 roku, biorąc pod uwagę strategię rozwoju szpitala, rozszerzono zakres świadczeń rehabilitacyjnych o rehabilitację w warunkach oddziału dziennego. Do oddziału rehabilitacyjnego sandomierskiego szpitala trafiają pacjenci po uszkodzeniach ośrodkowego układu nerwowego o różnej etiologii, z chorobami przewlekle postępującymi (zespoły demielinizacyjne, pozapiramidowe, miopatie, RZS i inne), pacjenci z chorobami zwyrodnieniowymi kręgosłupa i stawów obwodowych oraz wielopoziomowymi dyskopatiami, pacjenci po operacjach przepukliny jądra miażdżystego i endoprotezoplastykach, pacjenci z niedowładami obwodowymi o różnej etiologii.

       W warunkach oddziału stacjonarnego program usprawniania leczniczego realizowany jest od poniedziałku do soboty w godzinach przed i popołudniowych. W warunkach oddziału dziennego program usprawniania leczniczego realizowany jest od poniedziałku do piątku.

W leczeniu wykorzystuje się szeroki zakres fizykoterapii, mechanoterapii i kinezyterapii wraz z farmakoterapią. W zależności od potrzeby realizowane są procedury diagnostyczne.
       Rehabilitacja prowadzona jest przez interdyscyplinarny zespół rehabilitacyjny, który
tworzy plan i określa cel terapii oraz modyfikuje go w zależności od zmieniającego się stanu pacjenta, w oparciu o zastosowanie specjalistycznych skal oraz testów.

   Zintegrowany system rehabilitacji obejmuje:

a) fizjoterapię indywidualną

b) fizjoterapię grupową

c) rehabilitację zaburzeń mowy

d) rehabilitację zaburzeń innych funkcji behawioralno-poznawczych (tj. uwagi, spostrzegania, pamięci, myślenia, zdolności przestrzennych i konstrukcyjnych, funkcji wykonawczych - organizowania i kontroli każdej złożonej aktywności poznawczo- emocjonalnej)

       Dzięki wysoce wyspecjalizowanej kadrze medycznej chorzy przebywający w oddziale mają zapewnioną kompleksową opiekę, a w usprawnianiu pacjentów stosowane są najnowsze metody rehabilitacyjne.


SPRZĘT


1. Kabina UGUL z osprzętem, dwustanowiskowa, wyposażona w stoły rehabilitacyjne z  elektryczną regulacją wysokości,
2. Cykloergometr
3. Cykloergometr MotoMed VIVA 2
4. Fisiotek do ćwiczeń biernych kończyny dolnej
5. Fisiotek do ćwiczeń biernych kończyny górnej wraz z przystawką do stawu barkowego
6. Stoły do pionizacji                                                                                             
7. Lustro korekcyjne
8. Balance Trainer z biofeedback’iem
9. Balance Trainer
10. Materace do ćwiczeń
11. Stoliki manipulacyjne
12. Drabinki przyścienne do ćwiczeń
13. Stoły do masażu
14. Solux
15. Stabilizatory pneumatyczne SPLINTS
16. Aparat do terapii uciskowej sekwencyjnej
17. Aparat do masażu wibracyjnego
18. Cykloergometr do ćwiczeń aktywnych i pasywnych kończyn dolnych i górnych        
19. Tor do nauki chodzenia
20. Podnośnik elektryczny
21. Reha-COM-komputerowy system do pracy z zaburzeniami funkcji poznawczych
22. Afa-System-komputerowy system do pracy z zaburzeniami mowy
23. Specjalistyczne łóżka rehabilitacyjne z funkcją Trendelenburga i anty-Trendelenburga, sterowane elektronicznie
24. Hemiflex
25. Mini tensor
26. balkoniki, parapodia, trójnogi i czwórnogi, wózki inwalidzkie, wózek z napędem mechanicznym  i elektryczną opcją pionizacji, wózek do aktywnej rehabilitacji  itd.
27. Urządzenie z oporem elastycznym do rehabilitacji przedramienia i nadgarstka, wykorzystuje opór elastyczny w kompleksowej rehabilitacji kończyny górnej w obrębie przedramienia i nadgarstka. Urządzenie umożliwia wykonywanie następujących ruchów:

- przywodzenie/odwodzenie,
- rotacja wewnętrzna/zewnętrzna,
- zginanie grzbietowe/dłoniowe.
Urządzenie zostało zaprojektowane tak, aby działało z wykorzystaniem elastycznych elementów oporowych, których najistotniejszą zaletą jest generowanie niewielkiego oporu w początkowej fazie ruchu, narastającego równomiernie w dalszych fazach ćwiczenia. Dzięki tym właściwościom Cubito jest szczególnie użyteczny w rehabilitacji pourazowej, pooperacyjnej, ortopedycznej i neurologicznej. Cubito współpracuje z oprogramowaniem, dzięki czemu pacjent widzi stawiane przed nim wyzwania i postępy oraz zwiększa swoją motywację.
28. Pablo System-urządzenie do terapii funkcjonalnej kończyny górnej z zastosowaniem sprzężenia zwrotnego. Umożliwia wykonanie najbardziej różnorodnych ruchów ściskowych ręki takich jak chwyt cylindryczny, prostowanie, stretching, chwyty szczypcowe, mierząc ich siłę w tym samym czasie. Urządzenie mierzy również zakres ruchomości w stawach kończyny górnej (ramienny, łokciowy, nadgarstkowy) poprzez zintegrowane czujniki pozycji. Oprogramowanie zintegrowane z kartoteką pacjenta pozwalana na przedstawienie wszystkich wyników pomiarów i ćwiczeń w sposób numeryczny i graficzny przekazując bardzo przejrzystą informację na temat postępów terapii.
29. Profesjonalna bieżnia treningowa i rehabilitacyjna z długimi poręczami, wyposażona w innowacyjną technologię Intelli-Fit dla bardziej efektywnego treningu

kwalifikacja pacjenta do oddziału rehabilitacyjnegoPobierz - [ pdf ].